Avon Müşteri Hizmetleri | Çağrı Merkezi Telefon Numarası

Avon müşteri hizmetleri, 1886 yılında David H. Mc. Connell tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş olan bir doğrudan satış kozmetik şirketidir.

Günümüzde 100’den fazla ülkede 6 milyondan fazla bağımsız satış temsilcisi ile satış yapmaktadır. Yaklaşık yıllık cirosu 10 milyar dolardır.  Avon müşteri hizmetleri hem almak istediğiniz ürünler hakkında hem de siparişlerinize dair kafanıza oluşan herhangi bir soruna karşı çözüm odaklı seçenekler sunmaktadır.

Avon Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir?

Avon müşteri hizmetleri görevlileri ile kolay bir şekilde iletişime girilerek yapılan alışverişe dair oluşan soru işaretleri veya herhangi bir soruna karşı kısa süre içerisinde bilgi almak mümkündür. Avon müşteri hizmetleri telefon numarası öğrenildikten sonra iletişime geçilerek en kısa süre içerisinde çıkan soruna dair bilgi almak mümkündür.

  • Avon Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 0850 250 28 66

Avon Müşteri Hizmetleri Saat Kaç İle Kaç Arasında Hizmet Veriyor?

Avon çağrı merkezi haftanın her günü 7/24 olarak sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar mesai yapmaktadır.

  • Avon Müşteri Hizmetleri Çalışma Saatleri: 7/24

Avon Çağrı Merkezi Telefon Numarası Nedir?

Avon çağrı merkezi ile iletişim kurabilmek için 0850 250 28 66 numarasını tuşlamak iletişim için yeterli olacaktır. Bu numaradan başka resmi bir numarası yoktur.

Avon Müşteri Hizmetleri Faks Numarası Nedir?

Avon resmi veya yazılı bir belge ulaştırılması gerektiği zamanlarda faks merkezi sistemini kullanmaktadır. Bu yöntem güvenli ve doğru olduğu için en sağlıklı yöntemlerden biridir. Doğrudan iletişimin mümkün olmadığı durumlarda müşterilerin ihtiyaçlarını gidermede kullanılan bir yöntemdir.

  • Avon Müşteri Hizmetleri Faks Numarası: 0850 250 28 66

Avon Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlük Telefon Numarası ve Adresi Nedir?

Avon müşteri hizmetleri genel müdürlüğü Kağıthane/İstanbul bölgesinde yer almaktadır. Markayla veya markaya dair oluşabilecek herhangi bir sıkıntı durumunda bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için en etkili yöntemlerden biri genel müdürlük ile iletişime geçmektir.

  • Avon Genel Müdürlük Telefon Numarası: 0850 250 28 66
  • Avon Genel Müdürlük Adresi: Tekfen Kağıthane Ofispark A Blok Kat:4/11 Merkez mahallesi, Bağlar caddesi, No:14, Kağıthane/İstanbul.

Avon İnsan Kaynakları İletişim Bilgileri Nelerdir?

Avon firmasının insan kaynaklarının belirtmiş olduğu statülere göre internet sitesinden ve telefon numarasından ulaşabilir, bu pozisyonlar hakkında gerekli olan bilgiler alınarak başvuru işlemleri yapılabilir. Müşteri hizmetlerine ulaşılarak insan kaynakları bölümüne yönlendirilmek istenmelidir.

  • Avon İnsan Kaynakları Telefon Numarası: 0850 250 28 66

Avon Müşteri Hizmetleri İletişim Formu Nereden Doldurulur?

Avon müşteri hizmetleri iletişim formu firmaya olan şikayetlerinizi, taleplerinizi, sormak istediklerinizi ve var olan sıkıntınızı belirtebilmenizi sağlayan bir araçtır. Firmanın görevlileri bu durumu gördüğü takdirde en kısa sürede dönüş yapacaktır.

  • Avon Müşteri Hizmetleri İletişim Formu:

Avon Müşteri Hizmetleri Şikayet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Avon müşteri hizmetleri şikayet hattı müşterilerin sipariş öncesinde, sipariş anında veya sipariş sonrasında yaşadığı her türlü soruna dair çözüme kavuşabilmesi için şikayetini bildirdiği hattır.

  • Avon Şikayet Hattı Telefon Numarası: 0850 250 28 66
Resmi Sosyal Medya
Resmi Sosyal Medya

Avon Müşteri Hizmetleri Resmi Sosyal Medya Hesapları Hangileridir?

Avon sosyal medya hesapları hizmete sunulan her türlü ürüne dair kampanyalar, bilgiler, sezon sonu indirimleri, genel indirimler gibi konularda önceden bilgi verme hizmeti sağlayan bir hizmettir. Sosyal medya hesaplarından takip edilerek önceden çoğu ürün hakkında hem bilgi sahibi olabilir hem de haberdar olabilirsiniz. Bu sosyal medya hesapları şunlardır:

Çiçek Sepeti Müşteri Hizmetleri

Gratis Müşteri Hizmetleri

Evkur Müşteri Hizmetleri

Daha fazla bilgi almak için;
Leave A Reply

Your email address will not be published.