En Önemli 6 Youtube Para Kazanma Taktiği

YouTube üzerinden para kazanan birçok kişi var. En önemli 7 YouTube para kazanma taktiği sayesinde artık sizde para kazanabilirsiniz.

Teknoloji gelişmeye başladıkça birçok kişi sosyal medya üzerinden para kazanmaya başladı. Sosyal medya üzerinden para kazanabileceğiniz en iyi uygulamalardan biri Youtube olarak bilinir. Youtube platformunu kullanarak aylık gelirinizi arttırabilirsiniz. Yaratıcı ve özgün içerik sizi başarıya götürür. Başka bir içeriği kopyalamadan kendi yaratıcı fikirlerinize odaklanın. İçeriklerinizin kaliteli olması için kullanacağınız malzemelerin de kaliteli olmasına özen gösterin. İnsanların en çok ihtiyaç duyduğu ve kimsenin aklına gelmeyen bir konu üzerinden içerik üretin. Youtube üzerinden para kazanmanız için yapmanız gereken yöntemleri detaylı bir şekilde ele aldık.

Youtube Reklamları

Youtube Para Kazanma

Youtube üzerinden bir kanal oluşturduysanız ve kanalın belirli bir kitlesi oluştuysa bu kanal üzerinden reklam alabilirsiniz. İçerik üreticilerin ilk para kazanma yöntemi reklamdır. Videolarda yayınlanan reklamlar üzerinden gelir elde edersiniz. Youtube üzerinden reklam almanız için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar şu şekildedir;

 • Kanalınızda bulunan içeriklerde topluluk kurallarını ihlal etmemesi,
 • Kanala özgü Adsense hesabının olması,
 • Son bir yıl içerisinde izlenme süresi 4000 saat olması,
 • Kanalınızda 1000 abone olan kullanıcı sayısı olması,
 • 6 ay boyunca aktif video içeriği üretmeniz halinde reklam alabilirsiniz.

Youtube reklamları üzerinden aylık kazanacağınız miktar videonun izlenme sayısı ile orantılıdır. Tek reklam izlendiği zaman 0.0035 dolar elde edersiniz. Youtube video reklam vermek için.

Youtube Sponsorlu Reklam Verme

Youtube reklamları üzerinden para kazanmak size mantıklı gelmediyse hemen sponsor bulun. Markaların ve işletmelerin video içerisinde tanıtım yapılması üzerine belirli para kazanırsınız. Sponsorluk elde etmek için kanalınızın abone sayısı ve izleyici kitlesi fazla olmalıdır. Düşük izleyici kitlesine sahip kanallara sponsorluk verilmez. Youtube analizleri ve etkileşim oranları yüksek olan kanallar sponsorluk elde ederek yüksek ücret kazanırlar.

Youtube analizlerinize ulaşmak için alttaki adımları takip edin.

 • Youtube Studio uygulamasına girdikten sonra panelinizi açın.
 • Paneli açtıktan sonra Analytics seçeneğine tıklayın.
 • Gelişmiş mod seçeneğine tıklayarak kanalınız hakkında detaylı verilere ulaşabilirsiniz.

Sponsorluk almak için Youtube BrandConnect, Artrief, Scrunch sitelerini kullanabilirsiniz. Sitelere giriş yaptıktan sonra kanalınıza uygun ürünleri filtreleyin. Sponsorluk alabileceğiniz marka ile iletişime geçerek para kazanmaya başlayın.

100 bin takipçisi olan kanal için genellikle sponsor ödemesi 2.000 dolardır. Marka, hizmet, takipçi sayınıza göre sponsor ücretleri değişir.

Youtube Ürün Ve Hizmet Satışı

Youtube üzerinden reklam ve sponsorluk alarak para kazanabilirsiniz. Ancak para kazanma yöntemleri bunlarla sınırlı değil. Kendi ürününüzü ya da farklı bir markaya bağlı ürünü satışa çıkartabilirsiniz. Mesela kendi tasarladığınız tişörtleri kanalınız üzerinden satışa sunabilirsiniz.

Geniş izleyici kitlesine sahipseniz hem içerik üreterek hem de ürün satışından para kazanırsınız. Eğer Youtube kanalınız yoksa ürünlerinizi tanıtmak için Youtube üzerinden kendi reklamınızı yapabilirsiniz. Kendi ürününüz yoksa başka bir marka ile anlaşarak kanalınıza abone olan kişileri yönlendirebilirsiniz. Sizin yönlendirmenizle ürünün satışı gerçekleşirse belirli oranda ücret kazanabilirsiniz.

Ürünlerin satın alma miktarına göre elde edilen tutar değişir. Genellikle kazanacağınız tutar aylık 100 TL ile 10.000 TL arasındadır.

Kitle Fonlama İle Youtube Para Kazan

Takipçilerinizle iş birliği yaparak para kazanabilirsiniz. Para kazanmak için herhangi proje, içerik üretici ya da bir girişim planınızın olması gerekir. Projeyi bulduktan sonra kanalınıza abone olan kişilerin desteklemesini sağlayın. Bu sayede hem para kazanabilirsiniz hem de kitle fonlama uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Kitle fonlamasına örnek olarak kanalınıza üye olan kişilere reklam izlememesi ya da ek para fırsatı sunabilirsiniz. Bu sayede birçok kişinin dikkatini çekerek kanalınıza daha çok abone olmasını sağlarsınız. Üyelik sistemi kitle fonlamasında en çok tercih edilen yöntemdir.

Kitle fonlamasında baz aldığınız projeye göre kazancınız değişir. Üyelik sistemi ile kitle fonlamasını kullandığınız zaman 5.000 TL ücret kazanırsınız. Bu veri 1000 abone ve üyelik ücreti de 5 TL üzerinden hesaplanmıştır.

Youtube Süper Chat ve Çıkartma

Youtube üzerinden canlı yayınlarda yorumun üstte kalması için süper chat ve çıkartma özelliği kullanılır. Süper chat sayesinde takipçiler, içerik üreticilerine mesajlarını kolayca iletir. Süper chat ve çıkartma için takipçilerin belirli bir ödeme yapması gerekir. Ödeme işleminden sonra canlı yayınızda chat ve çıkartma özelliğini kullanırsa belirli oranda para kazanırsınız.

Süper chat ve çıkartma özelliği takipçilerinize göre değişir. Eğer geniş bir kitleye sahipseniz yorumlarını görmeniz için bu özelliği kullanacaklardır. Ayrıca sadece canlı yayınlarda değil videoların altında yorum yaptıktan sonra en üstte durması için süper chat özelliği kullanılabilir. Kullanan kişi sayısına göre ücret kazanırsınız.

Çıkartma ve mesaja göre kazanılan ücret değişir. Genellikle her bir chat ve çıkartma için 1 dolar ile 5 dolar arasında para kazanırsınız.

Youtube Shorts Para Kazanma

Youtube üzerinden para kazanmak için kanala sahip olup uzun videolar çekmek zorunda değilsiniz. Shorts özelliği sayesinde kolayca para kazanma şansınız vardır. Para kazanmak için Youtube YPP programına katılmanız gerekir. YPP programının şartlarını sağladığınız sürece kolayca para kazanmaya başlayabilirsiniz. YPP programının şartları ise şu şekildedir;

 • Youtube topluluk kurallarına uygun içerikler,
 • AdSense hesabının kanala özgü olması,
 • Yanıltıcı ve güvensizlik içeren videolar olmaması,
 • Sahte izlenme ve abone sayısının olmaması,
 • Shorts videolarında bir yıl içinde toplam 10 milyon görüntülenme ve 1000 abone sayısı,
 • Aktif içerik paylaşımında bulunursanız YPP programına dahil edilirsiniz.

Youtube Shorts videolarında YPP programına katılırsanız aylık ücretiniz havuzda toplanarak belirlenir. Elde edilen shorts gelirinin %45’ini kullanıcılara verilir. 1 milyon görüntülenme alan bir kanal 900 dolar kazanır.

Youtube Para Kazanma S.S.S.

Youtube üzerinden para kazanma yöntemlerini tüm detaylarıyla ele aldık. Youtube para kazanma hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını gelin inceleyelim.

Youtube’da 1 like kaç tl?

Youtube like başı ücret ödenmemektedir. Beğeni almanın faydası, videoyu daha fazla kişi görmesi için öne çıkarmaktır.

Youtube’dan para kazanmak için kaç izlenme gerekir

Youtube üzerinden para kazanmak için bir yıl içerisinde toplam izlenme sürenizin 4000 olması gerekir. Ayrıca kanalınıza 1000 kişi abone olursa para kazanmaya başlarsınız. Reklam üzerinden tıklama başına ücret alırsınız.

YouTube para kazanma aktifleştirme

YouTube üzerinden para kazanmayı aktifleştirmek için YPP programına katılmanız gerekir. Bu programa katıldıktan sonra başvurunuz onaylanırsa YouTube size reklam vermeye başlar. Reklam tıklama sayısına göre para kazanırsınız.

Youtube para kazanma nasıl hesaplanır

Youtube para kazanç tablosu birçok değişkene bağlıdır. Sponsorluk alınması, mal ve hizmet satışı, reklamlar gibi özelliklerin kullanılması halinde yüksek kazanç elde edilir. Genel olarak 1000 izleyici sayısını geçen ve YPP programına dahil olan kişiler her izlenme sayısı kadar 3 dolar kazanmaya başlar.

Youtube’dan para kazanma şartları neler

Para kazanmak için videolarınızın 4000 izlenme süresi ve 1000 abone sayısının olması gerekir. Ayrıca videolarınızın YouTube kurallarını ihlal etmemesi ve kanala bağlı AdSense hesabınızın olması aranan diğer özellikler arasındadır.

Youtube 1000 abone olmadan para kazanılır mı?

Kanala 1000 kişi abone olmadıysa maalesef YPP programına katılamazsınız. YPP programına katılamayan kişiler de para kazanamazlar. YouTube platformunda para kazanmak istiyorsanız önceliğini YPP programına katılmak olacaktır.

YouTube yüzünü göstermeden para kazanabilir miyim?

YouTube platformunda yaratıcı ve özgün içerik üretmek en önemli konular arasında yer alır. İçerik üretmek için yüzünüzü göstermenize gerek yoktur. Bilgisayar ya da mobil cihazınızın ekran videosu ile bilgi içerikli videolar üretebilirsiniz. YouTube içerikleri insanların dikkatini çekmeli ve ihtiyaçlarını karşılamalı.

Daha fazla bilgi almak için;
Leave A Reply

Your email address will not be published.