PTT 700 TL Yardım Başvurusu Kimler Alabilir?

PTT 700 TL yardım başvurusu nasıl yapılacağı açıklandı. 700 TL Maddi sosyal yardım nasıl alınır işte detayları.

Dar gelire sahip vatandaşlar için devlet sosyal yardım düzenler. Sosyal yardım kapsamında olan aileler Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan 700 TL nakdi yardım alma hakkına sahiptir. Zor durumda olan vatandaşlar için maddi yardım devam ediyor. 700 TL maddi yardım almanız için sosyal ekonomik destek başvurusu yapılmanız gerekir. Sosyal ekonomik destek başvurusu e-devlet üzerinden gerçekleştirilir.

E-Devlet Ev hanımlarına Yardım Kimlere Veriliyor?

E-Devlet Ev hanımlarına Yardım Kimlere Veriliyor

Maddi durumu olmayan ve çalışmayan ev hanımları için 1100 TL ödeme yapılacağı açıklandı. Başvuru esnasında banka hesabı belirtmeyen ev hanımları ödemelerini PTT şubelerine kimlik kartıyla giderek alabilirler. 1100 TL sosyal yardıma başvuru yapmanız için bazı şartları sağlamanız gerekir. Bu şartlara sahip ev hanımları e-devlet sistemi üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına giderek 1100 TL yardım başvurularını gerçekleştirebilirler. Peki ev hanımlarına verilen 1100 TL maddi yardıma kimler başvurabilir?

 • Hane geliri asgari ücretin 1/3 olan ev hanımları,
 • Türk vatandaşı ve 18 yaşından büyük kadınlar,
 • Geliri olmayan ya da işi olmayanlar,
 • Sigortası olmayan ev hanımlarının başvuruları dikkate alınır.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu S.S.S.

Sosyal yardım ödemeleri hakkında detaylı bilgilendirmenin ardından sıkça sorulan soruları yanıtladık. Konu hakkında sizin de merak ettiğiniz soru varsa bizlere yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Kimler yardım alabilir?

Sosyal yardım almak için maddi gelirinizin olmaması ya da dar gelire sahip olmanız gerekir. Hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3 oranında ise kişiler sosyal yardımlardan yararlanırlar.

Yardım parası ne kadar?

Yardım parası alacağınız sosyal yardım türüne göre değişiklik gösterir. Ev hanımları için 1100 TL maddi yardım düzenlenirken başarılı öğrenciler için karne hediyesi olarak 5104 TL yardım yapılır.

Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal yardım başvurusu yapmak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet sisteminde bulunan sosyal yardım başvuru seçeneği üzerinden başvuru formunu ulaşabilirsiniz. Dilerseniz kaymakamlık, belediyeler, Sosyal Yardımlaşma Dernekleri ve Aile Sosyal Bakanlığına giderek başvurunuzu bizzat gerçekleştirebilirsiniz.

Yardım ne zaman yatacak?

Yardımlar başvuruların onaylanmasının ardından 10 gün içerisinde hesaplara yatırılır. Ancak yoğunluktan dolayı bu süre 1 ay ve daha fazla olabilir. 10 günden daha uzun bir sürede paranız yatırılmadıysa Alo 153 telefon numarasıyla iletişime geçin.

Ev hanımları hangi yardımları alabilir?

Ev hanımları için devlet 1100 TL maddi ödeme yapacağını açıkladı. Maddi durumunuz yoksa 1100 TL yardım alabilirsiniz. Eşiniz vefat ettiyse dul maaşı, aile destek programlarına başvuru yaparak maddi yardım alabilirsiniz.

E-Devlet PTT Yardım Başvurusu Linki

Devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlara başvuru için e-devlet sistemi kullanılır. E-devlet sisteminde başvuruları kabul edilen kişilerin banka hesabı yoksa PTT şubelerine giderek ödemelerini alabilirler. E-Devlet sistemini kullanarak sosyal yardım başvuru formuna ulaşmak için alttaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • E-devlet sistemine erişim sağlayarak hesabınıza giriş yapın.
 • Arama kısmına Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti yazın ya da linke (turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti) tıklayın.
 • Başvuru formuna ulaştıktan sonra bilgilerinizin güncel olduğunu doğrulayın.
 • Formda bulunan soruları doğru bir şekilde doldurarak başvurunuzu tamamlayın.

Başvuru formunun eksiksiz ve yanlış bilgi olmadan doldurmanız gerekir. Yanlış bilgiler başvuru değerlendirme esnasında fark edilmesi durumunda başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Başvuru sonucunu yine e-devlet sosyal yardım başvuru ekranı üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Gıda Yardımı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Gıda yardımı için e-belediye internet sitesi üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz belediyelere, kaymakamlıklara giderek ya da Alo 153 telefon hattından başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Başvuru formunda genellikle kişisel bilgiler sorulur. Sosyal yardıma ihtiyaç duyulup duyulmadığı belirlenir. Gıda yardımı başvuru formuna ulaşmak için alttaki adımları takip edin.

 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına E-Belediye Sosyal Yardım Talebi yazın.
 • Ekrana gelen sayfada bulunan Uygulamaya Git seçeneğine tıklayın.
 • Kimlik, adres, iletişim bilgilerinizi girin.
 • Sayfanın en sonunda bulunan Sosyal Yardım Türlerine gelerek gıda yardımını seçin.
 • Bilgilerinizi tekrar gözden geçirerek başvuru formunu tamamlayın.

PTT Maddi Yardım Sorgulama

Sosyal yardım için başvuru gerçekleştirdiyseniz e-devlet sistemini kullanarak başvuru sonuçlarını sorgulayabilirsiniz. Başvurunun onaylandığı ya da ödemelerin yatırılıp yatırılmadığı konusunda tüm bilgiler için e-devlet sistemini kullanılır. PTT üzerinden ödeme alacaksanız başvuru gerçekleştirdiğiniz sosyal yardımı sorgulamak için alttaki adımları takip edin.

 • Sorgulama işlemi için e-devlet hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından arama kısmına gelerek sosyal yardım sorgulama yazın.
 • Açılan ekranda başvuru durumunuz hakkında detaylı bilgileri görebilirsiniz.

Başvuru süreci devam ediyor, ödeme tamamlandı ya da yardım devam ediyor gibi kısa bilgilendirme metinlerini görebilirsiniz. Sorgulama işleminin ardından eğer ödemeniz hesabınıza yatırıldıysa PTT şubelerine kimlik kartınızla giderek paranızı alabilirsiniz. 

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Ne Zaman Yatar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı maddi durumu olmayan birçok kişi için sosyal yardım düzenler. Sosyal yardımlar birçok farklı kategoride yer alır. Tek seferlik ya da her ay ödeme yapılan sosyal yardımlar vardır. Sosyal yardımlara başvurular gerçekleştikten bir hafta sonra başvuru sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz.

Sosyal yardım başvurusu onaylanan kişilerin ödemeleri en fazla bir ay içerisinde hesaplarına yatırılır. Bazı durumlarda yoğunluktan kaynaklı bu süre uzayabilir. Eğer başvurunuz onaylandı ancak bir aydan uzun bir sürede hesabınıza para aktarılmadıysa Alo 144 hattını arayarak bilgilendirme alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için;
Leave A Reply

Your email address will not be published.